Zdobywajcie ze mną sprawności finansoweZdobywajcie ze mną sprawności finansowe

30 grudnia 2012
Kategorie: Bankowość, Porady

Postanowiłem rok 2013 ogłosić Rokiem Sprawności Finansowej. Wszystkim Czytelnikom bloga – nie tylko harcerzom – proponuję zabawę w postaci zdobywania sprawności finansowej. Zauważyłem bowiem, że młodzi ludzie, przyklejeni do Facebooka, zapomnieli o podstawowych prawach rynkowych i finansowych. Wielu nie potrafi planować swojej przyszłości finansowej, korzysta z chwilówek, wpada w pułapki zadłużeniowe, nie garnie się do własnego biznesu. Powinni się trochę podciągnąć z finansów osobistych, bo to wiedza, która przydaje się na każdym etapie życia.

Stąd propozycja dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych udziału w zabawie polegającej na zdobywaniu nowej sprawności. Piszcie do mnie o problemach finansowych jakich doświadczacie Wy i Wasze rodziny, zgłaszajcie pytania, na które chcielibyście uzyskać wyczerpujące odpowiedzi. Mam w różnych kręgach znajomości i jak sam nie będę znał odpowiedzi to zasięgnę języka u eksperta.

Młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych proponuję, w najbliższych tygodniach, zdobywanie sprawności finansowej. Będziemy krok po kroku zdobywać sprawności, które nazwałem tak:

1.      Planista

2.      Pożyczkobiorca

3.      Roztropny

4.      Inwestor

5.      Księgowy

6.      Ciułacz

7.      Kapitalista

8.      Przezorny

9.      Wychowawca

10.  Ubezpieczony

11.  Stalowe nerwy

Zdobycie poszczególnych zdolności będzie uprawniać do zdobycia głównej sprawności finansowej. Wkrótce podam szczegóły zabawy i pierwsze zadania. Śledźcie mego bloga i czytajcie gazety lokalne, które przedrukowują moje teksty. Już teraz mogę jednak powiedzieć, że dla najlepszych będą fajne nagrody. Dla młodzieży w wieku 16-19 lat (ze szkół ponadgimnazjalnych) przewiduję tygodniowy udział w zajęciach „Uniwersytetu finansowego” prowadzonych przez wykładowców  warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego, najlepszej uczelni ekonomicznej w Polsce (wg rankingu Perspektyw z 2012 r.). Organizatorzy opłacą koszty zakwaterowania w pokojach studenckich na terenie Warszawy. Będzie też okazja obejrzeć Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych i odwiedzić centralę Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

Ostrzcie pióra!

Regulamin konkursu i informacje o nagrodzie

Komentarze: 75

 1. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It positively helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

 2. Nikolas 4 lata temu

  Słyszałem, że rodzice mieli problem z wysyłaniem PIT-ów przez internet (nowa wtyczka nie chciała się zainstalować) i chyba nie zdążyli 30 kwietnia, a dotarli na pocztę dopiero 1 maja. Czy grożą im jakieś kary od urzędu skarbowego?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Nikolas – Mogą. Ale radziłbym skorzystać z tzw instytucji „czynnego żalu”, tzn szybko złożyć na piśmie uzasadnienie opóźnienia wyjaśniając, że było spowodowane trudnościami komunikacyjnymi.

 3. Kwasek 4 lata temu

  Namawiam kolegów na udział w konkursie. Czy z jednej szkoły może wystartować kilka osób, czy też są jakieś limity dla nagrodzonych?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Kwasek – Jest jeszcze kilka chwil na zgłoszenie. Z jednej szkoły może się zgłaszać dowolna liczba uczniów. Będzie się i tak liczyła jakość odpowiedzi.

 4. Aspirant Fortuna 4 lata temu

  Ronald – postaram się opublikować wyniki konkursu 20 maja 2013r.

 5. euroman 4 lata temu

  A jeszcze jedno pytanie. Wybieram się na rowery, na Bornholm. Jak płacić na Bornholmie, żeby uniknąc przewalutowania?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Euroman – Bornholm to duńska wyspa. Dania jest poza strefą euro, na wyspie obowiązują korony. Jeśli więc będziesz używał konta walutowego (euro), nie unikniesz przewalutowania z euro na korony. Równie dobrze możesz płacić kartą z konta złotówkowego. Zapłacisz za przewalutowanie złotówki na korony.

 6. euroman 4 lata temu

  Wakacje będę spędzał w strefie euro. Czy można jakoś uniknąć opłat przewalutowania płacąc kartą w sklepach?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Euroman – żeby uniknąć opłat przy przewalutowaniu najlepiej założyć konto walutowe w euro i do tego zamówić kartę płatniczą. Przed wyjazdem wpłacasz na konto walutowe określoną kwotę w euro i płacisz za granicą w euro. Założenie konta jest łatwe i na ogół bezpłatne. Banki pobierają opłaty za wyrobienie karty. Mogą także pobierać opłaty za wpłatę euro na konto. Zapłacisz też za przelanie złotówek na konto euro (bank pobierze opłatę za przewalutowanie). Więc tak na prawdę nie da się uniknąć opłat, można je jedynie zmniejszyć.

 7. Aspirant Fortuna 4 lata temu

  Anita – PIT powinien do Ciebie trafić do połowy marca. Rzeczywiście z różnych powodów mógł do Ciebie nie dotrzeć. Np. syn mojego znajomego studiuje w innym mieście i nie odebrał listu poleconego. Trafił on z powrotem do nadawcy. W takiej sytuacji trzeba się skontaktować z pracodawcą i ten PIT odebrać. Jeśli z jakichś powodów to się nie uda, lepiej złożyć w urzędzie skarbowym błędnie wypełniony PIT, niż nie składać go wcale. Urząd skarbowy wezwie Cię do uzupełnienia dokumentów, będziesz miał w ten sposób dodatkowy czas na załatwienie spraw podatkowych.

 8. Murat 4 lata temu

  Słyszałem coś o opłatach od wzrostu wartości działki, które się nalicza po jej sprzedaży. Ma to jakiś związek ze zmianą przeznaczenia działki, budową kanalizacji lub wodociągu. Podobno opłaty mogą być dość wysokie. Czy można liczyć na dodatkowe informacje, aspirancie?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Murat – zapewne masz na myśli tzw opłatę adiacencką. Rzeczywiście taka opłata obowiązuje w przypadku, gdy po inwestycji samorządu np. w wodociąg, kanalizację, utwardzenie drogi wzrasta wartość nieruchomości. Samorząd ma bodaj trzy lata na wyznaczenie wielkości opłaty. Pewien mój znajomy otrzymał wezwanie do uiszczenia opłaty adiacenckiej z tytułu utwardzenia ulicy (wylanie asfaltu). Nie mógł się z tym pogodzić ponieważ wcześniej wpłacił określoną kwotę na konto komitetu społecznego budowy ulicy. Zaskarżył decyzję do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i wygrał. Wygrał nie dlatego, że wcześniej wpłacił pieniądze. Ulica nie miała chodników (tylko jezdnia) i kolegium uznało, że w myśl przepisów nie jest to pas drogowy (bo nie było chodników) i opłata została naliczona niesłusznie.

 9. Goldie 4 lata temu

  No i w końcu złoto tanieje, jak można przeczytać w serwisach finansowych. Czy teraz warto je kupować?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Goldie – złoto rzeczywiście zaczęło tanieć. Nie mogę doradzać w ten sposób: kupuj lub sprzedawaj. Decyzja należy do Ciebie.

 10. Gordon 4 lata temu

  Jakieś dwa lata temu zainwestowałem na giełdzie, ale efekty są dość marne. Wydane 10 tys. zł jest dzisiaj warte w akcjach mniej więcej tyle samo. Czy sprzedawać, zamykać rachunek i wychodzić w takich inwestycji, czy czekać na lepsze czasy?

 11. Anita 4 lata temu

  Zbliżają się rozliczenia podatkowe, a ja nie mogę się doczekać wszystkich PIT-ów. Jak wytłumaczyć urzędowi skarbowemu, że to nie moja wina?

 12. Ronald 4 lata temu

  Kiedy można się spodziewać rozstrzygnięcia konkursu? Czy da się jeszcze wykonać zadania konkursowe?

 13. Murat 4 lata temu

  Chętnie zainwestowałbym w mieszkanie na wynajem w centrum Lublina, ale najpierw muszę zdobyć fundusze ze sprzedaży ziemi. Jak skutecznie zachęcić nabywców do zainteresowania się podmiejską działką?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Murat – rynek mamy teraz trudny. Wiele działek latami nie znajduje kupca. Trzeba się uzbroić w cierpliwość lub zastosować różne techniki reklamowo – marketingowe. Wykorzystaj internet, zwłaszcza serwisy nt. nieruchomości, które przyjmują ogłoszenia o sprzedaży.

 14. kontaktowy 4 lata temu

  Czy to prawda, że jest ulga podatkowa dla honorowych krwiodawców?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Sprawy podatkowe to domena księgowych. Nie będę wchodził w szczegóły, bo musiałbym swoją wypowiedź rozwinąć na kilka stron… Krótko odpowiem: tak, honorowi krwiodawcy mogą liczyć na ulgę. Ulga polega na zmniejszeniu podstawy opodatkowania o odpowiednio przeliczoną wartość oddanej krwi – jest to iloczyn litrów oddanej krwi oraz kwoty 130 zł. Ulga nie może przekroczyć 6 proc. podstawy opodatkowania łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz cele szlachetne.

 15. Aspirant Fortuna 4 lata temu

  Bierzcie udział w konkursie. Nagrody coraz bliżej. Tutaj opublikowałem informacje nt. obozu milionerów: http://fortunaradzi.pl/index.php/konkurs/

 16. Ancymon 4 lata temu

  Czy warto czytać teksty o finansach w gazetach codziennych i tygodnikach, także lokalnych? Jakich autorów może Pan polecić, Aspirancie?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Ancymon. Nie tylko warto czytać teksty o finansach, ale trzeba je czytać. W prasie codziennej jest bardzo dużo publikacji gospodarczych. Myślę o takich tytułach jak Rzeczpospolita, Dziennik, Wyborcza. Ale dużo ciekawych publikacji jest także w sieci. Polecam szczególnie Obserwatora Finansowego: http://www.obserwatorfinansowy.pl/

 17. Dodek 4 lata temu

  Słyszałem o utrudnieniach w zaciąganiu kredytów, zwłaszcza mieszkaniowych, w dolarach i frankach szwajcarskich. Czy to znaczy, że lepiej pożyczać w złotych?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Dodek. Tak. Coraz trudniej o kredyty w dolarach i frankach. I bardzo dobrze. Mam wielu znajomych, którzy zaciągnęli hipoteczne kredyty walutowe i nie mogą się z nich wygrzebać. Dla banków takie kredyty są też problemem, bo zabezpieczenie w postaci nieruchomości jest niższe od wartości kredytu. To efekt spadku cen nieruchomości i ruchów kursowych w ostatnich latach. Ja uważam, że powinno się zaciągać kredytu w walucie w której się zarabia.

 18. dluznik 4 lata temu

  Witam ! MAM zadłużenie w wysokości prawie 11 tyś prowadzone przez firmę ultimo odsetki z kosmosu kwota do zapłaty wyższa niż powinna być ,mało tego wpisali mnie do jakiegoś ”marketu długów ” myśle ze bez prawnie , polega to na tym że kto będzie szukał mnie w google to wyskoczą moje dane i tak faktycznie jest.

  co robić?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Do dłużnika. Dług to dług. Powinien być oddany. Za każdym razem piszę nie brać chwilówek, bo to się źle kończy. Radzę porozmawiać z firmą i próbować się ułożyć.

 19. Edyta Kończal 4 lata temu

  Gry na nbportalu są naprawdę bardzo wartościowe,
  zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych.

  A skoro mowa o Robercie Kiyosaki – bardzo cenię jeden jego cytat:
  „Nie pracujmy dla pieniędzy – niech one pracują dla nas!!!”

  Pozdrawiam Aspiranta Fortunę i wszystkich sympatyków finansów

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Dobrze powiedziane. Trzeba na różne sposoby szukać dochodów pasywnych, a więc takich rozwiązań, aby pieniądze pracowały na nas.

 20. Lucyna 4 lata temu

  Jakie książki o finansach można podsunąć 14-letniemu chłopcu? Podobno jest jakaś książka o bogatym i biednym ojcu, ale nie znalazłam jej w internecie.

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Lucyna!
   Podciągnij się w wyszukiwaniu, bo o tej książce w sieci jest sporo informacji. Książki z seri Bogaty, biedny ojciec Roberta Kiyosaki są popularne na całym świecie i warto, aby 14-latek się z nią zapoznał. Sam zresztą prenumeruję serwis Roberta Kiyosaki i co jakiś czas dostaję z portalu najnowsze informacje o publikacjach i grze wymyślonej przez przedsiębiorczego Amerykanina. Ostatnio Robert Kiyosaki, znany z inwestowania głównie w nieruchomości, ma spore trudności finansowe. Jedna z jego spółek ogłosiła upadłość. Robert Kiyosaki ma tych spółek oczywiście więcej, więc jego fundamenty finansowe są ciągle solidne.

 21. Redro 4 lata temu

  Czy wekslem wystawionym przez byłego wspólnika można opłacić zobowiązania wobec urzędu skarbowego (ewentualnie wobec dostawców)?

 22. Anetta J. 4 lata temu

  Jakie programy edukacyjne o finansach może Pan polecić, Aspirancie, dla dzieci w szkole podstawowej?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Anetta J. Proponuje skoczyć na portal edukacyjny NBP. Tu jest link: http://www.nbportal.pl/pl/cw/gry znajdziesz tam bardzo ciekawe gry np. o charakterze decyzyjnym. Niektóre potrafią mocno wciągnąć o czym sam się przekonałem grając do późnych godzin nocnych.

 23. Rudolf 4 lata temu

  I jeszcze jedno: gdzie można bezpiecznie i po dobrych cenach sprzedać złote monety (dostałem parę w spadku)?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Rudolf.
   Przemyśl tę sprzedaż złota. Jeśli dostałeś monety w spadku, to wnioskuję, że maja także wartość numizmatyczna. Jeśli już musisz sprzedawać to po pierwsze unikaj lombardów, gdzie ceny będą najniższe.
   Skup złota prowadzi NBP (oddziały w miastach wojewódzkich). Bank skupuje głównie monety oraz sztabki. W większych miastach są wyspecjalizowane punkty skupu złota przy kantorach lub pracowniach jubilerskich. Najlepiej korzystać z usług firm mających stosowne certyfikaty.

 24. Rudolf 4 lata temu

  Jak wygląda opłacalność inwestycji w złoto i inne szlachetne metale? Ceny są wciąż wysokie, ale czy będą rosnąć?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   O zlocie kolejne pytanie. Wiec nic nowego tylko kopia poprzedniej odpowiedzi:
   Co z tym złotem? Już nie pierwszy głos: inwestuj w złoto! To tak jak z akcjami. Jeśli wszędzie słyszysz: inwestuj w akcje, to to jest sygnał, żeby wyskakiwać z giełdy. Złoto przestało bić historyczne rekordy już kilkanaście miesięcy temu. Teraz jest na rynku względna stabilizacja, na rynku akcji zwana trendem bocznym. Nikt nie potrafi powiedzieć jak długo taki trend potrwa. W przeszłości trend boczny trwał nawet kilkanaście lat. 1o lat temu uncja złota kosztowała około 300 dolarów, teraz 6 razy więcej. Zysk niesamowity. Tylko kto wtedy przypuszczał…

 25. Mirelka 4 lata temu

  Czy inwestowanie w nieruchomości w małych miejscowościach ma teraz sens? Ceny wciąż spadają, w ogóle nie ma chętnych do zakupu i nie widać, aby sytuacja miała się zmienić?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Inwestowanie w nieruchomości zawsze było długoterminowe bez względu na wielkość miejscowości. Trudno powiedzieć jak będzi się rozwijać sytuacja na tym rynku, ale o jednym trzeba pamiętać: nieruchomości sa dla cierpliwych.

 26. Antoni 4 lata temu

  Niedaleko terenów moich rodziców powstaje duże centrum magazynowe. Czy już teraz myśleć o sprzedaży ziemi, czy zaczekać aż budowa dotrze w bezpośrednie sąsiedztwo? Kiedy więcej zarobimy?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Każdy posiadacz gruntu powinien pamiętać o tzw opłacie adiacenckiej. Opłata pojawia się, gdy podzielimy grunt na mniejsze działki budowlane z zamiarem sprzedaży. Dość szybko dostaniemy z urzędu pismo wzywające nas do uiszczenia opłaty adiacenckiej i to bez względu na to, czy działki zostały sprzedane czy nie. Może dojść do takiej sytuacji, że wydzieliliśmy np. 10 działek, których akurat nie możemy sprzedać. I przychodzi z gminy wezwanie do zapłaty, które może nas zwyczajnie zrujnować, bo w przypadku 10 działek opłata może wynieść i kilkaset tysięcy złotych. Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć.

 27. Jędrek 4 lata temu

  Czy ubezpieczenie domu obejmuje też samochód w garażu? Samochód ma tylko OC, a nie ma auto-casco.

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Z ubezpieczeniami to trudna sprawa. Odsyłam do ubezpieczyciela, lektury umowy, konsultacji z doradcą mającym kontakty z danym biurem. Ubezpieczyciele w umowach stosują różne dziwne zapisy, których znaczenie poznajemy dopiero wtedy, gdy dochodzi do szkody.

 28. Sylwek, Brzozów 4 lata temu

  Odziedziczyłem stary obraz po dziadku, pewnie ma ze 100 lat. Jak się dowiedzieć, czy to wartościowa rzecz?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   100 lat – tylko dlatego można się doszukiwać wartości. Tego typu przedmioty mają inną wartość w rodzinie, inną na zewnątrz. Wartość sentymentalna może nie jest łatwa do wyceny, ale dla rodziny może mieć ogromne znaczenie. Może więc zostawić obraz dla przyszłych pokoleń, a nie doszukiwać się jego materialnej wartości?

 29. Alinka 4 lata temu

  Podobno złoto wciąż jest dobrą inwestycją? Czy rzeczywiście warto w nie inwestować? Po aferze Amber Gold mało kto w Polsce traktuje złoto poważnie, nie licząc biżuterii.

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Co z tym złotem? Już nie pierwszy głos: inwestuj w złoto! To tak jak z akcjami. Jeśli wszędzie słyszysz: inwestuj w akcje, to to jest sygnał, żeby wyskakiwać z giełdy. Złoto przestało bić historyczne rekordy już kilkanaście miesięcy temu. Teraz jest na rynku względna stabilizacja, na rynku akcji zwana trendem bocznym. Nikt nie potrafi powiedzieć jak długo taki trend potrwa. W przeszłości trend boczny trwał nawet kilkanaście lat. 1o lat temu uncja złota kosztowała około 300 dolarów, teraz 6 razy więcej. Zysk niesamowity. Tylko kto wtedy przypuszczał…

 30. Remik 4 lata temu

  Czy trzeba płacić podatek od oprocentowania z każdej lokaty bankowej, czy da się go jakoś uniknąć?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Remik! Daj sobie spokój z archeologią. Nie szukaj takich lokat, bo albo nie znajdziesz, albo wpakujesz się na jakieś dziwne oferty, których nie zrozumiesz. Można przyjąć, że po ostatnich zmianach nie ma lokat bankowych nie opodatkowanych podatkiem Belki. Wcześniej było to możliwe, gdyż bankowcy znaleźli pomysły na omijanie problemu (np. zaokrąglanie podatków).

 31. dr kolec 4 lata temu

  Jeszcze jedna mi się nasuwa refleksja z pytaniem: Ostatnio znów coraz więcej się mówi o wprowadzeniu waluty euro w Polsce. Jak sądzicie: powinna być złotówka czy euro?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   A pamiętacie tzw opcje walutowe? Pamiętacie ilu przedsiębiorców na nich straciło? Wchodzili w opcje, żeby uniknąć ryzyka kursowego i na własne życzenie narobili sobie bigosu. Przeciętny Kowalski widzi problem z perspektywy własnego portfela. Ale z perspektywy gospodarki, wspólna waluta daje wiele korzyści. Ja stawiam pytanie inaczej: po jakim kursie powinno wprowadzić się euro. 1 do 1 jest z oczywistych powodów nierealne, choć byłoby bardzo przyjemne. 2 zł za euro też ładnie wygląda. Ale wymiana 4 zł na 1 euro już mi się mniej podoba…

 32. dr kolec 4 lata temu

  Gdzieś tu czytałem o bankowości internetowej. Zastanawiam się jak rozwiązać kwestię bezpieczeństwa hasła dostępu. Ostatnio zmieniłem hasło bo było za krótkie. Nowe hasło wygenerowałem specjalnym programem i za nic nie mogę go zapamiętać bo ma różne dziwne znaki pomieszane z literami i cyframi. Czy jest jakiś myk, żeby hasło było i trudne i łatwe…

 33. Donat 4 lata temu

  Jak sobie poradzić z najemcą, który nie płaci czynszu? Rodzice już tracą do niego cierpliwość.

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Donat – W relacjach wynajmujący – najemca prawo nie jest symetryczne. Więcej praw ma lokator wynajmujący mieszkanie. W skrajnych przypadkach pozostaje sąd. Ale wcześniej proponowałbym polubowne załatwienie sprawy. Jeśli lokator spóźnia się choćby jeden dzień proponuje mu się przypominać SMS-em. Później poprosić go o pożyczkę u rodziny, bo niby dlaczego mamy go kredytować? Polecam Wam blog Sławka Muturi http://fridomia.pl/ założyciela stowarzyszenia Mieszkanicznik ( http://mieszkanicznik.org.pl/ ). Stowarzyszenie udziela porad i podpowiada jak prowadzić biznes polegający na wynajmowaniu mieszkań.

 34. Anda 4 lata temu

  Słyszałam o możliwości zakupu akcji na giełdach zagranicznych. Czy da się to zrobić bezpośrednio przez internet?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Do Andy – Internet to wspaniały wynalazek, który spowodował szybką globalizację, także w inwestycjach giełdowych. Dzisiaj za pośrednictwem domowego komputera możemy inwestować praktycznie na całym świecie.
   Przygodę w inwestowanie na światowych rynkach najlepiej rozpocząć od kontaktów z polskim brokerem, który ma odpowiednie uprawnienia, wiedzę i jest oficjalnym przedstawicielami zagranicznych instytucji finansowych. Trzeba pamiętać, że inwestowanie przez polskiego pośrednika powinno być tańsze chociażby z powodu kosztów przelewów (unikamy drogich przelewów międzynarodowych), mamy także dostęp do polskojęzycznych analiz finansowych. Doświadczeni brokerzy dostarczają odpowiednie, polskojęzyczne oprogramowanie platform elektronicznych. Można więc, nie ruszając się z domu zostać udziałowcem Coca Coli 😉

 35. Rolek 4 lata temu

  Czy prywatne osoby mogą inwestować w obligacje firmowe?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Rolek
   Tak. Obligacje firmowe, tzw korporacyjne można kupować np. na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 36. Eugeniusz 4 lata temu

  Zebrałem 1500 złotych i zastanawiam się, w co zainwestować. Co by mi Pan poradził, Aspirancie?

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   Eugeniusz – Hm…. Jak to mówią: za mało żeby żyć, za dużo żeby umrzeć. Ja bym zamknął oczy, wpłacił te pieniądze do dobrego banku na maksymalnie korzystną lokatę i … zapomniał. Przynajmniej na kilka lat…

 37. Edyta Kończal 4 lata temu

  Czy Aspirant Fortuna wznowi swoją działalność także na facebooku?

 38. Edyta Kończal 4 lata temu

  Dziekujemy za zamieszczenie naszego LOGO… zabieramy się do działania, by móc zgłębić wszelkie tajniki sprawności finansowej.

  Pozdrawiamy

  • Aspirant Fortuna 4 lata temu

   A ja dziękuję za korespondencję jaką otrzymuję i liczne zdjęcia dowodzące Waszej aktywności. Jeśli pozwolicie, to opublikuję je na stronie…

 39. Aspirant Fortuna 4 lata temu

  Dostaję coraz więcej maili. Dzięki. Cieszę się, że uczniowie z Mogilna wezmą udział w konkursie. Poniżej sympatyczny mail i logo powstałego Klubu.

  Pozdrawiam
  ————

  Witam serdecznie

  Jako opiekun Klubu Fortuny w Mogilnie bardzo się cieszę, gdyż w dzisiejszym tygodniku lokalnym „Pałuki i Ziemia Mogileńska” zauważyłam kontynuację eventu Aspiranta Fortuny.

  Na pewno podejmiemy kolejne finansowe wyzwanie i z przyjemnością zachęcę uczniów do udziału w konkursie na Camp Millionaire.

  Nasz Klub Fortuny cały czas funkcjonuje a klubowicze ostatnio wykonywali zadania Aspiranta Fortuny – Zrób sobie koszyk i Zaprojektuj swój banknot. Powstał także bliźniaczy Szkolny Klub Przedsiębiorczości, który także porusza zaganienia związane z finansami.

  W załączeniu kilka prac klubowiczów i logo nowego klubu.

  Pozdrawiamy

 40. Aspirant Fortuna 4 lata temu

  Dzięki za pytania. Tutaj: http://fortunaradzi.pl/index.php/regulamin-2/ znajduje się regulamin konkursu. Zachęcam do jego przeczytania, wszelkie wątpliwości powinny się wyjaśnić.

 41. ellen 4 lata temu

  Czy zadania będą pojawiać się w cyklu miesięcznym?

 42. ellen 4 lata temu

  Jeśli dobrze rozumiem – należy wykonywać zadania dotyczące poszczególnych sprawności finansowych i zbierać kupony z prasy lokalnej w celu podjęcia wyzwania ASPIRANTA FORTUNY tak?

 43. ediyoan 4 lata temu

  Bardzo się cieszę z kontynuacji eventu Aspiranta Fortuny.
  Na pewno podejmę kolejne – sprawnościowe wyzwanie 😉

 44. Aspirant Fortuna 4 lata temu

  Spoko, spoko. Konkurs właśnie rusza. Odsyłam do mich cotygodniowych wpisów. Będą zadania konkursowe, sprawności i ciekawe nagrody. Pierwszy wpis nt. finansowej strategii na życie jest tutaj: http://fortunaradzi.pl/index.php/jak-zbudowac-strategie-finansowa-na-zycie/ Czytajcie komentujcie zdobywajcie sprawności!!!

 45. Mateusz 4 lata temu

  O co chodzi z tymi sprawnościami? Czy to jakieś harcerskie zabawy? Może pokażą się szczegóły na ten temat.

 46. henryk44 4 lata temu

  Ciekawe, na czym będzie polegał Uniwersytet Finansowy w warszawskiej uczelni? Mam nadzieję, że to nie będą nudne wykłady, jak dla księgowych. Może jednak naukowcy postarają się naśladować aspiranta Fortunę.

 47. Sonia 4 lata temu

  Bardzo mi się podobały ubiegłoroczne lekcje ekonomii z Fortuną. W końcu mogłam zrozumieć parę ważnych tematów. W szkole nikt tego nie uczy, a sprawy finansowe są traktowane jako wstydliwe. Uważam, że w kryzysie trzeba się uczyć właśnie o finansach. Nie mogę się doczekać na konkurs w tym roku, bo chciałabym wziąć w nim udział. Mam nadzieję, że zadania nie będą zbyt trudne.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.